הגשת רישיון קבלן רשום בענף משני

היתרים לעובדים מהשטחים

ענפים ראשיים וענפים משניים

הרישיונות ברשם הקבלנים מחולקות ל-2 סוגים עיקריים . הסוג הראשון הוא רישיונות בענף ראשי והסוג השני הוא רישיון קבלן רשום בענף משני.

הרישיונות בענף ראשי כוללות למשל את ענף הבניה 100 ג1 או את ענף התשתיות כבישים ופיתוח 200 ג1. מדובר ברישיונות בהיקפים גבוהים מאוד וכוללים את כל הענפים המשניים הנמצאים בו.

לעומת זאת יש את הענפים המשניים הכוללים למשל את ענף השיפוצים או את ענף החשמל או ענף האינסטלציה וכדומה.

רישיון בענף ראשי כולל בתוכו תנאים שקשה לכל קבלן להשיג וצריך להיות מהנדס או הנדסי או מנהל עבודה כדי להוציא רישיון בענף ראשי או לחלופין להעסיק בחרה 2 בעלי תפקידים שהם מהנדסים הנדסאים או מנהלי עבודה.

רישיון בענף משני

רישיון קבלן רשום בענף משני

המצב בענף המשני שונה וקבלן לא צריך להיות מהנדס הנדסאי או מנהל עבודה או מספיק שיהיה לו ניסיון בתחום המבוקש.

אם ניקח לדוגמא תהליך רישום קבלן שיפוצים – קבלן בענף השיפוצים או האינסטלציה צריך שיהיה לו 5 שנים של ניסיון. כמובן שיש להוכיח את הניסיון שיש לאותו קבלן שהוא יהיה רלוונטי ומספק את רשם הקבלנים.

את הניסיון צריך להוכיח בין היתר באמצעות דו"ח מעסיקים של הקבלן, חשבוניות, כרטסת הנהלת חשבונות וכדומה אשר מעידות שיש לקבלן 5 שנים של ניסיון.

בבקשתו של הקבלן בענף משנה יש לפרט את הניסיון של הקבלן בחמש השנים האחרונות מתוך עשר השנים האחרונות. יש צורך לעבור על הפרויקטים העיקריים ולכתוב את תאריך ההתחלה והסיום שלהם, איפה הם היו, עבור מי הם היו, מה נעשה בפרויקט זה, האם הקבלן היה שכיר או עצמאי ומי היה הקבלן הראשי במידה והיה.

לאחר שהקבלן מגיש את בקשתו בענף משני הבקשה עוברת לרשם הקבלנים אשר מעביר אותה לוועדה המייעצת שלו. הוועדה המייעצת מחליטה האם לאשר את הבקשה לרישיון קבלן רשום בענף משני או לדחות אותה או לזמן את הקבלן לדיון בוועדה כדי לבחון את היכולות שלו.

חשוב להדגיש כי בענף משנה אם אין לקבלן תעודות רלוונטיות או השכלה אלא רק ניסיון אז הוא יהיה צריך לגשת למבחן כדי לקבל את הרישיון. מדובר במבחנים שרשם הקבלנים עושה כדי לוודא שלקבלן יש את הידע הנדרש לעסוק בתחום הענף המשני.

כמו כן יהיו מקרים שבהם יהיה צורך להוכיח לא חמש שנים של ניסיון אלא פחות שנים של ניסיון . למשל אם מגיש הבקשה הוא מהנדס אז הוא יצטרף להגיש 2 שנות ניסיון מתוך 5 השנים האחרונות ואם מגיש הבקשה הוא הנדסאי אז צריך 4 שנים של ניסיון מתוך 8 השנים האחרונות.

כמובן שלכל רישיון בענף משנה יש תנאים מיוחדים עבורו . כך למשל בענף המשני חשמל 160 א1 יש צורך שמגיש הבקשה יהיה חשמלאי ראשי ומעלה ולא חשמלאי מוסמך.

צור קשר

יש לכם שאלה בנושא קבלן רשום בענף משני, רישום קבלנים או העלאת סיווג לקבלנים, היתרים לעובדים מהשטחים או כל ייצוג מול רשם קבלנים אתם מוזמנים לפנות למשרדו של עורך דין תומר סופר בטלפון 077-4564770.

אתם מוזמנים להיכנס לפייסבוק שלנו או לערוץ היוטיוב או האינסטגרם או הלינקדין ולקרוא חומרים רלוונטיים.

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם