גיוס עובדים פלסטינים

אישור לעובדים וגיוס עובדים פלסטינים

המחסור בעובדים בתחום הבנייה

גיוס עובדים מהשטחים – האם זה אפשרי?

זה ידוע שיש חוסר בכוח עבודה בתחום הבנייה. הרבה מאוד קבלנים, שיפוצניקים וחברות בנייה מחפשים בנרות גיוס עובדים פלסטינים חרוצים ומקצועיים לצורך ביצוע עבודות בתחום הבנייה.

מדובר בתחום קשה מאוד לעבודה ודורש מקצועיות רבה ולכן הרבה מאוד ישראלים אינם מעוניינים לעבוד בתחום זה ואפילו עם המדינה הגדירה את התחום הזה כעבודה מעודפת עם כל ההטבות הנלוות לכך.

כתוצאה מכך נוצר מצב שהעובדים המתאימים ביותר שמעוניינים לעבוד בתחום הם העובדים הפלסטינים.

אלא שלא כמו עובדים מישראל שיכולים לעבוד בקלות וללא שום פרוצדורה מיוחדת הרי שגיוס עובדים מהשטחים דורש הליך ביורוקרטי ואישור של כל עובד על ידי גופים מטעם הממשלה.

הליל ביורוקרטי מורכב זה גורם לכך שהרבה מאוד קבלנים יש קושי ממשי לגייס עובדים או לגייס כמות מספיקה של עובדים לצורך עבודתם ולכן הם פונים לעורכי הדין שיעזרו לכם בעניין גיוס עובדים פלסטינים.    

המצב בארץ בעניין גיוס עובדים פלסטינים

נכון לשנת 2018 מועסקים בישראל בענף הבניין בערך כ- 80,000 עובדים פלסטינים. עובדים אלו ניתן לחלק אותם לאותם עובדים שיש בידם אישורי שהיה יומיים ואותם עובדים  שיש להם אשרה ללון בתוך גבולות הארץ.

יש לדעת כי, רק קבלן רשום במרשם רשם הקבלנים יכול לקבל מכסה היתרים להעסקת פועלים פלסטינאים בשטחי מדינת ישראל. כלומר גיוס עובדים פלסטינים לצורך עבודה בתחום הבנייה והשיפוצים יכולה להיעשות רק על ידי אותם קבלנים אשר יש להם רישיון קבלן רשום  זו למעשה אחת הסיבות העיקריות לכך שקבלנים מחליטים לעשות רישיון קבלן הרשום בפנקס הקבלנים.

(לקריאת המאמר על היתרונות שיש לקבלן רשום על פני קבלנים אחרים לחצו כאן).

גיוס עובדים פלסטינים
גיוס עובדים פלסטינים

מדור התשלומים

הבקשות לקבלת היתרים לעובדים מהשטחים בענף הבניין מוגשות ל-"מדור התשלומים" השייך לרשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים.

לשכות אלו קיימות ברשות ההגירה והאוכלוסין בערים: אשקלון, באר שבע, נתניה, חדרה, ירושלים, עפולה, פתח תקווה, רחובות, תל-אביב.

בקשות אלו כוללות מספר מסמכים וטפסים שצריכים למלא באופן מדויק ונכון על גבי פורמט שנקבע באגף מת"ש, בכדי שייקלט במערכת.

בעת הגשת הבקשה על הקבלן להיות נוכח בעצמו במדור התשלומים וכדאי מאוד לקבלן לברר לפני מה היא הלשכה שמטפלת בו כדי שלא יגיע לשם לחינם ויפנו אותו ללשכה אחרת לצורך גיוס עובדים מהשטחים. 

הבקשה לקבלת אישורים לעובדים היא לכל עובד ובאופן יחידני ונסמכת על "נוהל העסקת עובדים פלסטינאים בישראל בענף הבניין 9.1.1001 של רשות האוכלוסין וההגירה. יתר על כן, על הקבלן להתחייב להעסיק את העובדים אך ורק לצורך המטרה אליה הם יועדו לו על פי ההיתר של כל עובד ועובד שהקבלן מקבל.

אישור מכסת עובדים פלסטינים

אחרי שהקבלן פתח תיק במדור התשלומים הוא מגיש בקשה לרשום האוכלוסין לצורך אישור המכסה שהוא מבקש.

לבקשה זו הוא מגיש מסמכים המעידים על המכסה המבוקשת. ואז מתכנסת וועדה אשר בוחנת את את הבקשה של אותו הקבלן ומחליטה האם לאשר לו את המכסה או לתת לו פחות.

כמובן שלוועדה יש שיקולים רבים למשל הפרויקטים שיש לקבלן, מצב החברה או המצב הבטיחותי במשק.

לאחר שהוועדה החליטה לאשר מספר עובדים לקבלן אזי יש לקבלן חודש ימים לשלוח שמות של עובדים פלסטינים אש צריכים להיות מאושרים על ידי גורמי הביטחון .

יצירת קשר

במידה ויש לכם שאלות בנושא אישורים לעובדים, גיוס עובדים פלסטינים או רישום קבלנים והעלאת סיווג לקבלנים אתם מוזמנים לשלוח לנו הודעה או ליצור איתנו קשר בטלפון 077-4564-770 ונציג משרדנו ישמח לעזור לכם.

אתם מוזמנים גם להיכנס לפורום הארצי שלנו ולשאול שאלות בנושא רישום קבלנים או גיוס עובדים פלסטינים / גיוס עובדים מהשטחים ולקבל תשובות מקצועיות מעורך דין תומר סופר.

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם