עורך דין רישום קבלנים – האם צריך דבר כזה?

עורך דין רישום קבלנים

אומר כבר עתה באופן מפורש כי ייצוג מול רשם הקבלנים ובכלל כל נושא הכנת בקשות לרישום קבלנים ברשם הקבלנים הינו עבודה משפטית של עורך דין. יש צורך בעורך דין לרישום קבלנים כדי להתנהל מול רשם הקבלנים.

אלא שבשנים האחרונות קמו להם חברות או אנשים שהחליטו "להתחפש" ולעשות עבודה משפטית ולהכין לקבלנים בקשות לקבלת רישיון ולייצג מול רשם קבלנים .

לא פלא שכמעט כל יום מתקשרים אלי קבלנים שפנו לאותן חברות ואנשים לא מקצועיים ושילמו להם כספים רבים כדי שאלה ייצגו אותם מול רשם הקבלנים אבל אותן חברות או גופים שאין להם שום אחריות נעלמו עם הכסף או לא עשו להם את העבודה הנדרשת ואף גרמו לקבלנים לנזקים כבדים מול רשם הקבלנים ואותם קבלנים כתוצאה מכך לא מקבלים את הרישיון שלהם .

קבלנים ושיפוצניקים יקרים חשוב שתדעו כי כל ההתנהלות מול רשם הקבלנים דורשת טיפול מקצועי של עורך דין לרישום קבלנים. זהו תפקיד של עורך דין ולא של "חאפרים" שחושבים שהגשת בקשה לרשם הקבלנים היא תהליך של מילוי טפסים בלבד.

אחריות מקצועית של עו"ד רישום קבלנים

ראשית כל לעורך דין רישום קבלנים שמייצג קבלן מול רשם הקבלנים יש אחריות מקצועית כלפי הלקוחות שלו והוא לא יכול להיעלם עם הכסף או לא לעשות את העבודה עבור הלקוח שלו. שכן יש את המפקחת על עורך הדין ובמידת הצורך תעניש אותו כאשר מוגשת תלונה על ידי הקבלן. כלומר לקבלן יש כתובת לאן לפנות כאשר עורך הדין לא מבצע את העבודה לשביעות רצונו של הקבלן ומאידך עו"ד רישום קבלנים רוצה לשמור על הרישיון שלו. לאומת זאת חברה שקמה לפני מספר ימים "ופתאום" מחליטה שהיא מייצגת קבלנים מול רשם הקבלנים יכולה להיעלם ולברוח כי אין לה כל אחריות מקצועית.

למה זה חשוב להיות מיוצג ע"י עורך דין לרישום קבלנים?

כל הייצוג מול רשם הקבלנים הינו עבודה משפטית של עורך דין רישום קבלנים

נסביר במה דברים אמורים.

בבקשות אשר מוגשות לרשם הקבלנים יש תצהירים שמכין עורך הדין ויש לאמת את אותם תצהירים ולאשר שהם נכונים. בכלל יש להכין בקשה מקצועית וערוכה היטב שדורשת חשיבה משפטית של עורך דין לרישום קבלנים.

בנוסף, על עורך הדין לאשר כי המסמכים המוגשים לרשם הקבלנים הינם "נאמנים למקור" כלומר שמדובר במסמכים שהם מקוריים ונכונים ופעולה זו לא יכולה להיעשות על ידי מי שאינו עורך דין.

בנוסף, עורך הדין מייצג את הקבלן מול רשם הקבלנים, הוא מגיע או מתקשר לרשם כדי לשאול ולברר מה מצב התיק. כאשר הרשם מבקש להבהיר מספר עניינים בבקשה שהוגשה יש צורך בתגובה של עורך דין שכן פעמים רבות יש צורך להתייחס מבחינה משפטית .

בנוסף לכך, רשם הקבלנים ראשי לזמן את הקבלן לוועדה המייעצת שלו ורק עו"ד רישום קבלנים יכול לייצג את הקבלן בוועדה הזאת ולהתערב במידת הצורך כדי לסייע לקבלן לעבור את הוועדה. כמו כן, עורך הדין מכין את הקבלן לוועדה זו, למשל כיצד להציג את עצמו , כיצד ובאיזה אופן לענות על השאלות ששואלים אותו ובעיקר להעניק לקבלן את הביטחון הנדרש כדי לצלוח את הוועדה.

פעמים רבות ייצגתי בוועדות של רשם הקבלנים וצברתי ניסיון כיצד לעבור את הוועדות האלו וללא ספק ניסיון זה יכול להיות הגורם המכריע האם הקבלן יקבל בסופו של דבר את הרישיון או לא יקבל .

ניתוח משפטי של עורך דין רישום קבלנים

בנוסף לכך ישנם פעמים שרשם הקבלנים מסרב להעניק לקבלן את הרישיון. כאשר עורך דין רישום קבלנים קורא את ההחלטה של רשם הקבלנים הוא יכול לנתח את ההחלטה מבחינה משפטית ולהחליט האם כדאי להגיש ערר לבית המשפט המחוזי או לא . ואכן פעמים רבות רשם הקבלנים מקבל החלטה שהיא אינה נכונה מבחינה משפטית ועורך הדין מחליט שיש סיכוי טוב לערער על ההחלטה זו ולזכות ובכך לקבל את הרישיון.

אם כן, חשוב לדעת שלא מדובר כאן בבקשה טכנית שמגישים לרשם הקבלנים אלא יש חוקים ותקנות שעומדים בבסיס הבקשות שמגישים לרשם הקבלנים שעל הקבלן לעמוד בהם וללא ספק עורך דין רישום קבלנים מנוסה יכול לסייע בעניין בייצוג מול רשם הקבלנים ואילו חברה שאין לה רקע משפטי לא יכולה לעשות כן.

שלא לדבר על כך שיש עוד נושאים הקשורים לעולם רישיונות לקבלנים שדורשים ייצוג טיפול של עורך הדין מקצועי שמבין בתחום הזה .

למשל כאשר חברה עם סיווג גבוה ( למשל סיווג ג4 או ג5 ) רוצה להעתיק את הסיווג שלה לחברה אחרת או קבלן שמעוניין בהוצאת רשיון קבלן 1ג, אז במקרה זה יש צורך של ייצוג משפטי כדי לראות שהקבלן עומד בכל דרישות החוק.

או במצבים בהם מתבצעת קניה או מכירה של חברה קבלנית ואז יש צורך לעשות חוזה, להעביר מניות ודירקטור ברשם החברות ולעדכן את רשם הקבלנים בעניין. פעולות אלו ללא ספק דורשות ייצוג של עורך דין בתהליך .

לכן כמו שקבלן מיוצג על ידי עורך דין כאשר הוא עושה חוזה משפטי עם צדדים שלישיים כמו ספקים וקבלנים ראשיים או כאשר הוא מנהל תביעה בדיני עבודה באמצעות עורך דין כך כאשר הוא מתנהל מול רשם הקבלנים בבקשות לקבלת רישיון, הגדלת סיווג או העתקת הרישיון שלו כדאי לו לפנות לעורך דין מקצועי כדי שזה ייצג אותו כדי שלא ייגרם לו נזק מייצוג של גורמים שאינם עורכי דין .

צור קשר

במידה ויש לכם שאלות בנושא רישום קבלנים, העלאת סיווג לקבלנים, קניה ומכירה של חברות קבלניות או קבלת היתרי עבודה לעובדים פלסטינים אתם מוזמנים לפנות למשרדינו ונציג המשרד ישמח לעמוד לרשותכם בטלפון 077-4564-770.

כמו כן אתם מוזמנים להיכנס לדף הלינקדין או לאינסטגרם של המשרד כדי לקרוא חומרים שיעזרו לכם בהליך קבלת הרישיון.

עוד יכול לעניין אותם:

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם