היתרים עבור עובדים פלסטינים – מסתבר שלא הכול ורוד

דיני עבודה

קבלנים רשומים רבים מנצלים את העובדה שיש להם רישיון קבלן רשום ומוציאים היתרים לעובדים פלסטינים.

היתרים לעובדים מהשטחים הוא תהליך מורכב שיכול לקחת מספר חודשים אשר בסופו מקבלנים הקבלנים עובדים פלסטינים אשר יעזרו להם במלאכת הבנייה והשיפוצים .

אמנם העובדים הפלסטינים הם עובדים טובים ויעילים בתחום הבנייה אך מסבר שלא הכול ורוד בהעסקה שלהם. בהרבה מאוד מקרים קורה שאותם עובדים פלסטינים שהעסקת מגישים כנגדך תביעות בבית הדין לעבודה. כך יוצא קבלנים רבים שמעסיקים עובדים פלסטינים מקבלים בסופו של דבר תביעות , שחלקן לא תמיד מוצדקות, וגורמות לקבלנים להוציא כספים רבים לתשלום לעורכי דין ועל פשרות שהם מבצעים וכן לבזבז זמן יקר בבתי משפטי .

כמובן שאין לנו שליטה אם העובדים הפלסטינים יגישו תביעה או לא שכן עובד שמרגיש שמגיעים לו כספים מהקבלן יכול להגיש תביעה. אך אם קבלנים יישמו באופן העסקה שלהם מספיק כללים אז הם בהחלט יכולים להקטין את מספר התביעות שמוגשות כנגדם ולהגדיל באופן משמעותי את הסיכויים לנצח בבית המשפט.

הסכם עבודה עבור עובדים פלסטינים

הסכם העבודה עם העובד הפלסטיני מהווה את הבסיס לתנאי העבודה שלו ולכן הוא מאוד חשוב ויש צורך להשקיע בו כדי להימנע ממצב של תביעות מעובדים פלסטינים.

חשוב מאוד קודם כל שיהיה הסכם ושאותו הסכם יעשה בצורה מקצועית.

אך יותר חשוב הוא שההסכם שהקבלן עושה עם העובדים הפלסטינאים יהיה כתוב גם בשפה הערבית. באופן כזה לא יהיה לעובדים הפלסטינאים טענה שלא לא הבינו את החוזה ולא ידעו על מה הם חותמים. כאשר מוגשת תביעה לבית הדין לעבודה כנגד הקבלן ההנחה של השופט היא שהעובדים הפלסטינאים לא יודעים לקרוא עברית ולכן במקום שהחוזה יגן על הקבלן וישמור עליו אז הוא הופך להיות לא רלוונטי ולא מסייע לקבלן. לכן הכלל הראשון הוא לעשות את חוזה העבודה גם בשפה הערבית כדי שהעובד הפלסטיני יבין על מה הוא חותם יהיה מחויב להסכם.

הגדרות שכר עבור עובדים הפלסטינים

ראשית כל עדיף וכדאי שהעובדים הפלסטינים יקבלו משכורת על פי שעת עבודה שהם עובדים, כלומר שהם יהיו עובדים שעתיים ולא על פי משכורת גלובלית חודשית. חשוב מאוד להגדיר בחוזה את השכר השעתי שהעובדים הפלסטינים מקבלים במדויק. למשל לכתוב שהעובד מקבל 29.12 ₪ לשעת עבודה ועל שכר זה לשלם את כל התנאים הסוציאליים כמו חופש והבראה. ולא לכתוב בחוזה כמו שקבלנים רבים רושמים שהעובד מרוויח סכום שהוא כולל גם את התנאים הסוציאליים. למשל שהעובד הפלסטיני מרוויח 35 ₪ לשעה וזה כולל גם תנאים סוציאליים. אלא לכתוב במפורש כמה מרוויח העובד ללא תנאים סוציאליים.

דוחות נוכחות עבור עובדים פלסטינים

מדובר כאן באחד הנפילות הגדולות ביותר של קבלנים שבגינם הם מקבלים תביעות ואף מפסידים בביתי הדין לעבודה.

חשוב מאוד שיהיה דוחות נוכחות בעסק . כלומר יהיה מסמך שבו יהיו רשומים השעות שהעובד עבד בהם במהלך כל היום וכל החודש . ויותר מכך חשוב מאוד שבסוף כל חודש העובד הפלסטיני יחתום על דוחות הנוכחות האלו . שכן הרבה מאוד תביעות מעובדים פלסטינים נובעות מכך שהעובד טוען שהוא עבד הרבה יותר שעות ולכן מגיע לו יותר כסף או העובד טוען שהדו"ח שעות לא משקף את כמות השעות שהוא עבד בפועל כי לא הוא עשה אותם אלא הקבלן . לכן כאשר יש כרטיס שעות עבודה שחתום על ידי העובד הפלסטיני אזי לא יהיה לו כל טענה בעניין השעות שהוא עבד או לא עבד בהם.

וותק של עובדים פלסטינים

לאור כמות התביעות הרבות שמגישים עובדים פלסטינים כנגד קבלנים הרבה מאוד קבלנים החליטו שהם לא יוצרים לעובד וותק . כאשר העובד מגיע לוותק של שנה במקום עבודה הוא זכאי לפיצויים ודמי הבראה ובכלל ככל שהעובד עובד יותר זמן אצל מהעסיק כך גדל באופן משמעותי סכום התביעה שיש לעובד כנגד המעסיק. ולכן יש קבלנים שכל חצי שנה מחליפים עובדים וכך מצד אחד לא יוצרים אצלם וותק של שנה שמחייב תשלום של תנאים סוציאליים ודבר שני גורם לכך שאין הרבה מה לתבוע אחרי חצי שנה של עבודה. אם הקבלן יכול להחליף עובדים כל חצי שנה אז בהחלט כדאי לו לעשות כן כדי למנוע תביעות בעתיד כנגדו.

מקום לינה של עובדים פלסטינים

ההמלצה היא שכל בוקר יגיעו העובדים הפלסטינים מהבית שלהם ובכל בוקר הם יחזרו . באופן כזה הקבלן חוסך הרבה מאוד תשלומים נלווים כגון אוכל ותשלום בגין מקום לינה מסודר. קבלן שרוצה להקטין את התשלומים לעובדים הפלסטינים ידאג לכך שכל יום הם יגיעו למקום העבודה ויישנו בבית שלהם .

סיכום

במאמר זה כתבתי את הכללים הבסיסיים לקבלן אם ברצונו להימנע מקבלת תביעות מעובדים פלסטינים המועסקים על ידו. חשוב מאוד גם שהחוזה יערך באופן כזה שישמור ככל הניתן על הקבלן מפני תביעות עתידיות ולכן עדיף להשקיע מעט כסף בהתחלה לעורך דין כדי שישמור על הקבלנים מפני תביעות עתידיות שבעתיד אז יעלו לו הרבה מאוד כסף וזמן.

יצירת קשר

יש לכם שאלה בנושא של רישום קבלנים ? היתרים לעובדים פלסטינים?  דיני עבודה ודיני חוזים?

אתם מוזמנים ליצור עם עורך דין תומר סופר קשר בטלפון 077-4564770

כמו כן אתם מוזמני להיכנס לדף הפיסבוק שלנו או לערוץ היוטיוב שלנו כדי להנות מחומרים חדשים בתחום דיני עבודה וכל תחום שקשור לקבלנים.

דיני עבודה
דיני עבודה

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם