יתרונות שיש לקבלן רשום על פני המתחרים שלו

היתרונות של קבלן רשום על פני המתחרים שלו

יתרונות קבלן רשום

במאמר זה אני רוצה לדבר על יתרונות עצומים שיש לקבלנים רשומים בפנקס הקבלנים על פני קבלנים שאינם רשומים.

הסיבה לכתיבת המאמר נובעת מכך שהרבה מאוד קבלנים, בעיקר קבלנים צעירים בתחילת דרכם, שואלים אותי האם כדאי להם להוציא רישיון קבלן רשום ולהירשם בפנקס הקבלנים או לעבוד ללא רישיון.

כפי שנראה בהמשך המאמר יש יתרונות רבים להוצאת רישיון קבלן רשום אך האם כל התהליך של הוצאת הרישיון שווה את הזמן, הכספים והמאמץ שקבלנים צריכים להשקיע בהוצאת הרישיון ?

לאחר הניסיון של 11 שנים כעורך דין והכנת מאות בקשות עבור קבלנים מכל הסוגים, תשובתי היא כמעט ברורה וחד משמעית. שהיתרונות בהוצאות הרישיון הם לאין ערוך כדאיים יותר ומשתלמים יותר עבור קבלן שרוצה להתקדם בתחום שלו  .

יתרונות קבלן רשום
יתרונות קבלן רשום על פני מתחריו

יתרון ראשון להיות קבלן רשום: לעבוד על פי חוק רישום קבלנים

נתחיל בכך שכל קבלן שרוצה לבצע עבודות הנדסה בנאיות בענף ראשי, כמו בנייה ותשתיות, לא יכול לבצע עבודות מעל סכום של כ-89,000 ש"ח וכל קבלן שרוצה לבצע עבודות בענף משנה כמו למשל שיפוצים או חשמל לא יכול לעשות עבודות בסכומים של מעל ל כ- 45,000 ש"ח.

מה שאומר שכל קבלן שרוצה לגדול ולבצע פרויקטים גדולים בהכרח יעשה עבודות מעל סכומים אלו (בוא נודה שלא מדובר בסכומים גבוהים וכמעט כל קבלן עובר את הסכומים אלו בקלות בכל פרויקט שהוא מצבע) ולכן הסיבה הראשונה ואולי המובנת מאליה (למרות שמשום מה היא משכנעת פחות את אוכלוסיית הקבלנים…) זה לעבוד על פי החוק ולא לעבור עליו.

שכן קבלן העובר על החוק צפוי לעונשים הצפויים על פי חוק וקבלן שיש לו את הרישיון פועל מתוך ביטחון ושקט נפשי ויכול להיות רגוע בעבודתו.

יתרון שני להיות קבלן רשום: אמצעי שיווק בלתי רגיל של הקבלן הרשום

יתרון עצום נוסף שיש לקבלנים בהוצאת הרישיון שיכול להעניק להם עבודות רבות ולקדם את הקריירה המקצועית שלהם בצורה מהירה זה השימוש ברישיון הקבלן כאמצעי שיווק לשווק את העסק שלו בפני הלקוחות שלו.

כידוע בעולם השיפוצים והבנייה יש תחרות עזה על כל לקוח.

בגלל תחרות עזה זו יש הרבה מאוד קבלנים שאין להם עבודה או שהם חייבים להוריד את המחירים כדי לקבל עבודה חדשה כך שהרווחיות שלהם יורדת באופן דרסטי ולמעשה הם מפסידים כספים בפרויקטים שהם מבצעים.

לכן כאשר לקבלן יש תעודת קבלן רשום זה יכול לעזור לו לקבל הרבה יותר עבודות ובמחירים משתלמים יותר שכן הרישיון שמעניק רשם הקבלנים משדר ללקוחות מסר שמדובר בקבלן שהוא מקצועי ואמין ושאותו קבלן עומד בדרישות המחמירות של רשם הקבלנים.

לכן יש סיכוי גדול מאוד שלקוחות פרטיים יעדיפו באופן חד משמעי ונחרץ לעבוד עם קבלן הרשום שיש לו רישיון מאשר את הקבלן שלא רשום בפנקס הקבלנים והוא ייתפס בעיניהם כחאפר ולא מקצועי.

לכן במקרה כזה אותם לקוחות ישלמו תשלומים גבוהים יותר לקבלנים הרשומים כי הם יודעים שהם משלמים עבור האיכות ומקצועיות.

יתרון שלישי להיות קבלן רשום: גישה למכרזים של הממשלה ושל מוסדות ציבוריים

כאשר קבלן רוצה להתקדם ולהרוויח את הכסף הבטוח והגדול הוא מתחיל לפזול לכיוון המכרזים שמוצעים על ידי גופים ציבוריים כגון עיריות וכן חברות גדולות שגם הם עושות מכרזים וכמובן רשויות המדינה שמציעות מכרזים כדי לקבל את הקבלן הטוב ביותר עבורם לצבע את הפרויקט.

לכן קבלן שרוצה להגיע ולקבל את המכרזים הגדולים והרווחיים ביותר כדאי שיהיה לו רישיון כדי שיוכל להתמודד עם המכרזים.

חשוב להדגיש כי ככל שיש לקבלן רישיון קבלן יותר גדול כך יש לו פחות מתחרים ולכן הוא יכול להגיע ליותר מכרזים איכותיים ורווחיים יותר.

מאידך קבלן שאין לו רישיון קבלן רשום למעשה כל עולם המכרזים חסום בפניו והוא לא יכול להתמודד במכרזים ולקבל עבודות גדולות לרווחיות .

יתרון רביעי להיות קבלן רשום: גיוס עובדים פלסטינים

יתרון חשוב מאוד בשוק הבנייה והשיפוצים זה היכולת של קבלנים לגייס כוח עבודה איכותי ומקצועי שמותאם לשוק עבודות הבנייה בישראל.

בדרך כלל קבלנים מעדיפים עובדים פלסטינים שמכירים את העבודה ומורגלים למנטליות הישראלית ויש להם מוסר עבודה גדול. אחד התנאים ההכרחיים לגיוס עובדים פלסטינים מצד המדינה היא שהקבלן יהיה לו רישיון קבלן רשום.

ולכן קבלנים שרוצים כוח עבודה איכותי יהיו חייבים להוציא רישיון קבלן רשום כדי לקבל את האפשרות לגייס עובדים מהשטחים.

כאשר קבלן אין לו רישיון מטעם רשם הקבלנים לעולם לא יהיה לו אפשרות לגייס עובדים פלסטינים וכמט תמיד יהיה לו בעיה בגיוס עובדים איכותיים בתחום הבנייה

העלויות להוצאת קבלן רשום

עד כאן דיברנו על היתרונות הבולטים בהוצאת הרישיון אך חשוב שנזכיר שיש גם חסרונות שכדאי לדעת אותם כדי להשלים את כל התמונה בדרך לקבל החלטה נבונה.

כדי להוציא את הרישיון קבלן רשום יש צורך להשקיע זמן רב ולשלם לעורך הדין עבור הוצאת הרישיון וניהול כל ההליך מול רשם הקבלנים. לאחר מכן יש צורך לשלם אגרה למדינה כל שנתיים. לעיתים במידת הצורך להעסיק שני עובדים שעל בסיסם הקבלן מקבל את הרישיון שלו וגם עובדים אלו יש להם עלויות.

לדעתי בשיקול של כל היתרונות שמנינו עד עדה מדובר בעלויות זניחות לאומת היתרונות הגדולים שיש לתעודת הקבלן הרשום עבור הקבלן .

לכן לסיכום יתרונות של קבלן רשום הם עצומים וכדאיים במידה וקבלן רוצה להתקדם בתחום שלו לעומת ההוצאות הזניחות שיש לקבלן בהוצאת הרישיון.

למי פונים?

במידה ויש לכם שאלות על רישום קבלנים או העלאת סיווג לקבלנים אתם מוזמנים לכתוב לנו או ליצור איתנו קשר בטלפון 077-4564770 ונציג משרדנו ישמח לענות על כל שאלה שיש לכם.

במידה ויש לכם שאלות אתם מוזמנים לשאול בפורום שלנו.

 

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם