כיצד קבלן יכול להוציא רישיון קבלן רשום גם אם אין לו ניסיון בענף הבנייה?

להוציא רישיון קבלן

אחת האפשרויות לרישומו של קבלן ברשם הקבלנים היא באמצעות העסקת שני עובדים המוסמכים לכך על ידי רשם הקבלנים.

חריגים להעסקת שני עובדים

בעניין העסקת שני עובדים יש חריגים ובפועל יש אפשרות להתבסס על עובד אחד אם מדובר בחברה שהיא "חברת יחיד" כלומר שלקבלן יש את הניסיון המתאים והוא מעוניין להקים חברה ולקבל רישיון או כאשר קבלן מקים "חברה משפחתית" שבה בעלי המניות הם מאותה המשפחה שאז גם מספיק שבסיס הרישיון יהיה קבלן מבני המשפחה שהוא מתאים מבחינת הדרישות של רשם הבלנים.

תקופת הניסיון הנדרשת מהעובדים לצורך הוצאת רישיון קבלן רשום

כמובן שיש צורך שהעובדים שעל בסיסם מוגשת הבקשה להירשם כקבלן רשום ברשם הקבלנים יהיו עם ניסיון רלוונטי לבקשה ולכן על ניסיון זה חובה להיות כך:

  • מהנדס– צריך לצבור ניסיון של שנתיים לפחות מתוך 5 שנים האחרונות
  • הנדסאי– צריך לצבור ניסיון של ארבע שנים לפחות מתוך 8 השנים האחרונות
  • מנהל עבודה– צריך לצבור ניסיון של שש שנים לפחות מתוך 12 השנים האחרונות

סעיף 4 (א) לחוק רישום קבלנים קובע את הזכאים להירשם בפנקס הקבלנים לענף ראשי

בבקשה לרישום הקבלן המוגשת לרשם הקבלנים על הקבלן להוכיח ניסיון רלוונטי באותו ענף שהוא מבקש שכן אם תוגש הבקשה עם ניסיון לא רלוונטי של העובד אזי ככל הנראה הועדה המייעצת לרשם הקבלנים תקבל החלטה לדחות את הבקשה שהגיש הקבלן.

רישיון קבלן רשום
קבלן רשום ללא ניסיון, ייתכן?

חשיבות הניסיון של קבלן רשום

חשוב להדגיש כי הניסיון המבוקש של העובדים שעל בסיסם מוגשת הבקשה צריך להיות רק לאחר שהעובדים הנ"ל נרשמו במרשמים המקצועיים.

מדובר בפנקס המהנדסים והאדריכלים, מרשם ההנדסאים והטכנאים ומאגר מנהלי העובדה בבניה.

על העובד שעל בסיסו מוגשת הבקשה להוכיח את הניסיון שלו לאחר שהוא כבר רשום במרשם הרלוונטי אולם חשוב לציין שבנוסף לזה אצל מנהל העבודה יש להוכיח כי הם גם מנויים גם באתרי הבניה מטעם משרד העבודה שכן אחרת הניסיון לא יהיה רלוונטי.

קורה לא מעט פעמים שהעובדים שעל בסיסים מוגשת הבקשה מסיימים את לימודיהם אך הם לא רושמים את עצמם במרשם הרלוונטי הנוגע אליו אלא לאחר תקופה ארוכה של שנים ואז בסיטואציה כזאת אצל אותו עובד לא נצבר הוותק ולכן כדאי שיבקש מאותה יחידה האחראית על המאגר אישור שהוא היה זכאי להיות באותו מרשם עוד לפני כן ואת המועד שהיה העובד זכאי להירשם במרשם זה.

כאשר עובד לא מקבל אישור כזה הוא יכול לגרום לכך שרשם הקבלנים לא יכיר בכל שנותיו ואז מגיש הבקשה לא יקבל את הרישיון בשל כך.

לכן קבלן עיניו בראשו צריך לבדוק לעומק את כל הפרטים הללו כדי שלא יגיש בקשה אשר תידחה על ידי רשם הקבלנים ואז הוא בזבז כסף וזמן לשווא

במידה ויש לכם שאלות בנושא רישום קבלנים ו/או העלאת סיווג לקבלנים אתם מוזמנים לפנות למשרדנו ולקבוע פגישה ללא התחייבות במספר הטלפון 077-4564-770

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם