מה זו הוועדה מייעצת לרשם הקבלנים ואיך היא משפיע על רישום קבלנים ?

את כל הבקשות לרישום קבלנים מגישים לרשם הקבלנים שנמצא תחת פיקוחו של משרד הבינוי והשיכון. לרשם הקבלנים יש את הסמכות הבלעדית לקבלת החלטות בכל נושא רישום קבלנים או ביטול רישומם של הקבלנים וקביעת סיווגם והוא למעשה פועל כגוף אוטונומי על פי חוק רישום קבלנים .

סמכותה של הוועדה המייעצת

אם כן, לרשם הקבלנים יש סמכות וכוח רב בקביעת עתידם של ציבור הקבלנים בארץ ולכן חשוב לדעת, כי רשם הקבלנים לא יכול לעשות שימוש בסמכות הרבה שניתנה לו על פי חוק מבלי להתייעץ עם הועדה המייעצת שלו.

אותה וועדה היא למעשה גוף מקצועי שמורכב מאנשים מקצועיים ותפקידו של אותו גוף הוא לייעץ לרשם הקבלנים כמעט בכל נושא שקשור לקבלנים כאשר וועדה זאת כוללת גם נציגי מוסדות מדעיים שיש להם נגיעה לענפי הבנייה וגם לאנשים מהשטח.

כמעט כל בקשה שמוגשת לרשם הקבלנים עוברת לבחינת הוועדה המייעצת. אותה וועדה מייעצת בוחנת את הבקשות שמועברות אליה ונותנת דעתה בנוגע לנושאים שרשם הקבלנים שם בפניה וכן במידת הצורף הוועדה עורכת בירורים לקבלנים המתייצבים בפניה. כלומר כאשר קבלן מגיש בקשה לוועדה ויש לה ספק האם לקבל את הבקשה שלו אזי הוועדה יכולה לזמן את הקבלן ולשאול אותו שאלות באשר לתחום המקצועיות שלו ואז לאשר או לא לאשר את בקשתו.

אופן פעילותה של הוועדה המייעצת

בהרבה מאוד מקרים הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים מקבלת את הבקשה של הקבלן ונותנת החלטה בעניין הקבלן המעוניין להירשם אף מבלי להיפגש עם הקבלן. הסיבה העיקרית שקבלנים מגיעים לוועדה המייעצת לצורך בדיקתם היא בשל כך שמתגלים עובדות באשר לניסיונו והיכולות של קבלן שיכולות לגרום לביטול רישיונו הקבלני. אם כן לוועדה המייעצת לרשם הקבלנים יש כוח עצום ורב בעצם קבלת ההחלטה בעניינו של הקבלן.

כמובן שהוועדה המייעצת מחויבת לפעול לפי כללים מסוימים כמו למשל לנהל פרוטוקול מסודר שבו היא מנמקת מדוע היא מקבלת או לא מקבלת את בקשתו של הרשם . על החלטת הוועדה המייעצת אפשר להגיש ערר לבית המשפט המחוזי בתל אביב ולטעון שהיה פגם מהותי בקבלת ההחלטה שלה לגבי אותו קבלן. חשוב להדגיש כי בית המשפט לא מנסה להחליף את שיקול הדעת של הוועדה שכן מדובר באנשים מקצועיים אלא הוא יכול לקבוע כי נפל פגם מהותי בקבלת ההחלטה – למשל שההחלטה לא הייתה סבירה ומידתית.

לכן דיון בפני הועדה דומה מאוד לשימוע בטרם ננקטים כנגד הקבלן הליכים.

ייצוג עורך דין בוועדה המייעצת

כמובן שהקבלן יכול להגיע לוועדה כאשר הוא מיוצג על ידי עורך דין המייצג אותו שכן מדובר מדובר בהליך מעין משפטי ונוכחותו של עורך דין יכולה מאוד לסייע לקבלן בפני הוועדה וגם ההכנה לקראת הוועדה היא חשובה מאוד ויכולה לעזור לקבלן להגדיל את הסיכויים שלו לקבל את הרישיון .

ייצוג עורך דין בפני הוועדה המייעצת
ייצוג עורך דין בפני הוועדה המייעצת

בכל שאלה בנושא רישום קבלנים אתם מוזמנים לפנות למשרדנו שמתמחה בתחום ולקבל ליווי משפטי מקצועי בטלפון 077-4564-770

 

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם