שינויים ברישום קבלנים שאתם חייבים לדעת!

רישום קבלן שיפוצים

שינויים ברישום קבלנים אצל רשם הקבלנים במהלך השנים

במהלך השנים שונו ועודכנו התנאים והדרישות להירשם ברשם הקבלנים. אפשר לומר כי במהלך השנים רישום קבלנים הפך להיות יותר מורכב ועם דרישות גבוהות יותר עם הרבה שינויים ברישום קבלנים.

אם בעבר קבלן היה יכול להוציא רישיון קבלן רשום בקלות יותר הרי שהיום התנאים נהיו קשים ומורכבים יותר ולכן נכון להיום קבלן שרוצה להוציא רישיון קבלן רשום צריך לעמוד בתנאים נוקשים יותר ולהגיש בקשה מקצועית ומוקפדת.

שינויים ברישום קבלנים שנעשו לאחרונה

לאחרונה נכנסו לתוקפם תיקוני חקיקה חדשים בתחום רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות. קבלנים שרוצים להוציא רישיון קבלן ולהירשם בפנקס הקבלנים אינם יכולים להתעלם מתקנות אלו ולהתמודד עם שינויים ברישום קבלנים.

כידוע, קבלנים רשומים בפנקס הקבלנים בהתאם לפעילותם בענפים ראשיים ו/או בענפי משנה, כאשר כל הקבלנים רשומים בחלוקה לשלוש קבוצות סיווג, א' עד ג', ובחמש רמות בין 1 ל-5.

למשל, קבלן שרשום בפנקס הקבלנים בסיווג ג'1 (אם זה בענף הבניה 100, או בענף התשתיות 200) יוכל לבצע עבודות בהיקף כספי שאינו עולה על כ- 4,330,000 ₪ ואילו קבלן שרשום בפנקס הקבלנים בסיווג הגבוה של ג'5, יוכל למעשה בצע כל עבודה קבלנית ללא הגבלת סכום בענף שבו הוא רשום ולמעשה קבלן שהוא בסיווג ג5 יכול לבצע כל עבודה על פי הרישיון שלו ללא הגבלה שהיא של היקף.

אולם, לאחרונה בוצעו מספר תיקוני החקיקה הכוללים שינויים ברישום קבלנים כאשר רבים מהקבלנים גילו שהרישיונות שלהם והענפים בהם היו רשומים עד כה, שונו ללא היכר.

שינוי עיקרי קשור לקבלנים שהיו רשומים במשך השנים בענף ראשי לעבודות "ביוב, ניקוז ומים" ופתאום אותם קבלנים גילו שהם אינם רשומים כבר כקבלנים בענף ראשי של ביוב ניקוז ומים (400), אלא בענף משנה (260) שהוא תת-ענף ב-"כבישים תשתית ופיתוח".

כלומר בפועל הענף הראשי שבו אותם קבלנים היו רשומים, בוטל כלא היה וללא התראה מוקדמת קבלנים אלו שעשו עד היום עבודות ביוב ניקוז ומים, הפכו מקבלנים בענף ראשי לקבלנים בענף משנה!

כמובן שיש לצעד זה של רשם הקבלנים השפעה קרדינלית על הרישיון של הקבלנים.

שינויים ברישום קבלנים
שינויים ברישום קבלנים

המשמעות של השינויים ברישום קבלנים

לא מדובר בשינוי סרק אלא עסקינן בשינוי מהותי שיש בו כדי להשפיע באופן מהותי על הענף, בין היתר, על מכרזים שמפורסמים על ידי רשויות ציבוריות, באופן כזה שמכרזים בתחום "ביוב ניקוז ומים", שהופיעו עד עתה בענף ראשי 'ביוב ניקוז ומים' (400), לא יפורסמו במסגרת ענף המשנה (260), אלא במסגרת ענף ראשי 'כבישים, תשתית ופיתוח' (200) שהוא ענף ראשי.

כלומר אותם קבלנים שהיה להם רישיון בענף 400 ופתע הרישיון שלהם הפך להיות כמעט לא רלוונטי כי כעת למכרזים שהם מתמודדים בו בתחום ביוב ניקוז ומים יפורסמו במסגרת הענף הראשי של כבישים שהוא 200.

כך יוצא שהרבה מאוד קבלנים נפגעו ממהלך זה בלי שידעו על כך מבעוד מועד.

ככל הנראה יש להניח כי קבלנים שהפכו ברגע אחד לקבלנים בענף משנה (ענף 260), יבקשו מרשם הקבלנים להיות פטורים מהעסקת מהנדסים, הנדסאים ומנהלי עבודה, ששימשו כבסיס לרישומם בענף הראשי.

כלומר אם עד היום בענף הראשי של 400 אותם קבלנים היו חייבים להיות מהנדסים או הנדסאים או מנהלי עבודה הרי שברגע אחד בגלל שהם הפכו להיות עם רישיון בענף משנה אז הם יכולים להתבסס על הניסיון שלהם בלבד בלי שהיה להם הכשרה של מהנדס/הנדסאי/מנהל עבודה.

חשוב לשים לב, כי תיקונים אלו או שינויים ברישום קבלנים יכולים לפגוע בציבור הרחב בשל ירידה ברמת המקצועית של הקבלנים כתוצאה מכך.

כי סוג העבודה של מים ניקוז וביוב הפך להיות ענף משנה ולא ראשי ודורש רק ניסיון לצורך קבלת הרישיון ולא מעבר לכך.

לקריאת המאמר על ענפים ראשיים ומשניים לחצו כאן.

ליצירת קשר

במידה ויש לכם שאלות בנושא רישום קבלנים או העלאת סיווג לקבלנים או להתעדכן עם השינויים ברישום קבלנים אתם מוזמנים לכתוב לנו או ליצור קשר בטלפון  077-4564-770 ונציג משרדנו יענה על כל שאלה שלכם.

כמו כן אתם מוזמנים להיכנס לפורום שלנו ולהשתתף בו ולשאול שאלות ולקבל תשובות מקצועיות מעורך דין תומר סופר.

אתם מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק שלנו וליהנות לעדכונים ברישום קבלנים

 

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם