ההקלות החדשות לקבלני שיפוצים בהוצאת רישיונות מרשם הקבלנים

ההקלות החדשות לקבלני שיפוצים

עד לשנת 2018 היו בשוק הרבה מאוד קבלני שיפוצים שלא היה באפשרותם לקבל רישיון קבלן רשום.

מצב עגום זה יצר מצב שבו היו הרבה מאוד קבלנים שמצד אחד לא יוכלו לקבל רישיון קבלן רשום ומצד שני ביצעו עבודות שיפוצים בסכומים גבוהים וכתוצאה ישירה מכך עברו על החוק.

ואז נכנסה בשנת 2018 רפורמה חדשה אשר שינתה את חוקי המשחק בעולם הבנייה ואפשרה לאלפי קבלנים חדשים לקבל ביתר קלות רישיון קבלן רשום מרשם הקבלנים ולמעשה לעבוד כחוק.

במאמר זה נראה כיצד הרפורמה החדשה בכל הקשור לסיווג בענף השיפוצים 131 מרחיבה את האפשרות להיות קבלן רשום שיפוצים גם עבור קבלנים קטנים שעד לא מזמן לא היה להם אפשרות לקבלן רישיון ולנעשה הם עברו על החוק.

מסתבר שעל פי דברי רשם הקבלנים הרפורמה החדשה בכל הקשור לקבלני שיפוצים יביא לכך שכ- 10,000 קבלים יוכלו להירשם בפנקס הקבלנים.

הסיבה לכך היא שיש הורדה בדרישות מצד רשם הקבלנים אשר מאפשרת לקבלנים שלא רשומים עד עתה בפנקס הקבלנים כן להירשם בפנקס הקבלנים בצורה קלה ונוחה יותר מאשר היה בעבר.

איך מקבלים רישיון קבלן שיפוצים

בפועל על פי הרפורמה החדשה קבלן שיפוצים שיש לו ניסיון של לפחות 5 שנים מתוך העשר השנים האחרונות יצטרך להוכיח לרשם הקבלנים את הניסיון שלו, בין היתר באמצעות הצגת כרטסת הנהלת החשבונות שלו שבה יש פירוט של רשימת הלקוחות של הקבלן בשנים האחרונות ואת המסגרת הכספית שבה עבד הקבלן בתקופה שלפני בקשתו להירשם בסיוג 131 א' וכן באמצעות מכתבי המלצה, חשבוניות, הסכמי התקשרות ועל פי מסמכים אלו יקבל רשם הקבלנים החלטתו.

כלומר רשם הקבלנים רוצה לראות שיש לקבלן ניסיון של 5 שנים בביצוע עבודות שיפוצים ואז הוא יהיה באפשרותו של הקבלן שיפוצים לקבלן רישיון 131 א קטן שיקנה לו את האפשרות לקבל רישיון לפרויקטים עד סך של כ- 359,000 ש"ח.

הוכחת ניסיון לקבלן שיפוצים

חשוב לציין כי קבלני שיפוצים שמצליחים להוכיח שיש שבאמת יש להם ניסיון של 5 שנים בעבודות שיפוצים ככל הנראה יצטרכו גם לעבור מבחן על ידי רשם הקבלנים.

רק במידה וקבלן השיפוצים יעבור את המבחן אז הוא יקבל את הרישיון השיפוצים. במידה וקבלן השיפוצים לא יעבור אז תהיה לו הזדמנות שנייה.

ההקלות החדשות לקבלני שיפוצים בהוצאת רישיונות מרשם הקבלנים
ההקלות החדשות לקבלני שיפוצים בהוצאת רישיונות מרשם הקבלנים

מבחנים לקבלני שיפוצים

בעניין זה חשוב לציין כי כיום יש מספר חברות שמעבירות קורסים אשר כמכינים את הקבלנים למבחן ובגלל שהם מוכרים על ידי רשם הקבלנים אז מי שעובר את הקורס יקבל מספר הטבות כמו למשל מספר השאלות במבחן יהיה נמוך יותר (במקום 100 שאלות יקבל רק 50 שאלות) וגם הקבלן יוכל לגשת למבחן בתדירות גבוה יותר.

חשוב לציין כי קבלנים שביצעו עבודות שיפוצים בסכומים גבוהים מאוד, היינו בסכומים שמעל המצוין החוק, יהיה להם בעיה בקבלת הרישיון כי למעשה אותם קבלנים עברו על החוק.

בכל שאלה שיש לכם בעניין רישום קבלנים או העלאת סיווג לקבלנים מוזמנים לפנות למשרדנו בטלפון 077-4564-770

 

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם