איזה סוג עובדים צריך קבלן רשום להעסיק כדי להירשם בפנקס הקבלנים?

הוצאת רישיון קבלן – האם זה משתלם?

ככלל, חשוב להבין כי אדם המבקש להירשם כקבלן רשום בפנקס הקבלנים ואין לו את ההכשרה הרלוונטית על פי הנדרש מרשם הקבלנים צריך להוכיח העסקת שני בעלי מקצוע שיהוו בסיס לרישום.

זו הדרך העיקרית כשקבלן שהוא חברה ושמנהליו בחברה אינם בעלי הסמכות מקצועיות הרלוונטית לקבל רישיון קבלן רשום מרשם הקבלנים.

סוג עובדים והכשרתם שצריך קבלן רשום להעסיק כדי להירשם בפנקס הקבלנים

אז אילו עובדים צריך לרישום בפנקס הקבלנים? לא כל עובדים שמעסיק הקבלן יכולים להיות הבסיס לרישום החברה כקבלן רשום.

העובדים שיפורטו לעיל הם אלו שיכולים להוות את הבסיס לרישום החברה ולכן אותם עובדים חייבים להיות בעלי הכשרה כפי שיפורט לעיל כדי לקבל רישיון קבלן:

  • מהנדס/אדריכל בעל שנתיים ניסיון מתוך החמש האחרונות.
  • הנדסאי בעל ארבע שנות ניסיון מתוך השמונה האחרונות.
  • מנהל עבודה בעל שש שנות ניסיון מתוך השתיים עשרה האחרונות.

בעניין זה ניתן אפשר לראות בסעיף 4 לחוק רישום קבלנים.

תנאים נוספים שעל העובדים למלא כדי להירשם כקבלן רשום

יש לציין כי זה לא מספיק לבדוק אילו עובדים צריך לרישום בפנקס הקבלנים ולוודא שלעובד תקופת ההכשרה הרלוונטית. חשוב גם כי תקופה זו תהיה איכותית. כלומר אם קבלן מעסיק מהנדס אז לא מספיק שיש לאותו מהנדס שנתיים ניסיון אלא צריך שלמהנדס יהיה בזמן זה ניסיון איכותי עם עבודה עם קבלנים רשומים ולא סתם ניסיון בכל עבודה אלא ניסיון ביצועי בשטח. שאם לא כן רשם הקבלנים לא יאשר את העובד הנ"ל כדי שישמש בסיס לרישום החברה כחברה קבלנית הרשומה בפנקס הקבלנים.

במידה שהעובד המדובר שעליו מתבססים לרישום החברה הוא בעל הסמכה כפולה, עליו להוכיח בפני רשם הקבלנים ניסיון מקצועי בהתאם להסמכה הדורשת ניסיון בהיקף המצומצם מבין השניים. כלומר אם העובד הוא גם הנדסאי וגם מנהל עבודה אזי יהיה צורך להוכיח לרשם הקבלנים שיש לעובד 4 שנים של ניסיון ולא 6 שנים של ניסיון.

החריגים לצורך העסקת עובדים לצורך רישום קבלנים

יחד עם זאת, ישנם מספר ענפים או ענפי משנה שבהם נדרשות הסמכות אחרות שאינן קבועות בחוק או בתקנות. חשוב מאוד להיות מודעים לכך כדי להגיש את הבקשה בצורה מהירה ואפקטיבית.

כך למשל, לרישום בענף משנה חשמל (160) ניתן להעסיק גם חשמלאי, אך החשמלאי נדרש להחזיק בתעודת חשמלאי ראשי ומעלה בלבד. כלומר לא ניתן להעסיק חשמלאי שהוא בעל הסמכה של "מוסמך" בלבד כי אז רשם הקבלנים לא יאשר את הבקשה.

שני העובדים האחראיים, כהגדרתם על פי הדרישות של רשם הקבלנים, נדרשים להיות מועסקים כעובדים שכירים על-ידי הקבלן בהיקף של משרה מלאה ולא מתחת לכך. כלומר לא ניתן להעסיק עובד בחצי משרה או להעסיק עובד בפרילנס באמצעות חשבוניות כי אז רשם הקבלנים ידחה את הבקשה וחבל.

חריג מסוים לכך הוא מקרה שבו מדובר בקבלן שכבר נרשם ורישומו הנו בסוג 3 ומעלה, שאז אחד מהעובדים האחראיים חייב להיות מהנדס. במקרה כזה המהנדס יכול להיות מועסק כפרילנסר ולא שכיר, אך אז יש להעסיק בנוסף אליו שני עובדים אחראיים .

יש לכם שאלה…

במידה ויש לכם שאלות בנושא של רישום קבלנים או העלאת סיווג לקבלנים אתם מוזמנים לשלוח הודעה למשרדנו או ליצור אם צוות המשרד קשר בטלפון 077-4564-770 ונשמח לעזור לכם.

סוג עובדים לרישום קבלן רשום
עורך דין תומר סופר מומחה לרישום קבלנים

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם