התנאים לקבל רישיון קבלן רשום מרשם הקבלנים

תנאים לקבל רישיון קבלן רשום

מדוע נדרש רישיון קבלן?

חשוב שנדע שכאשר אנחנו, כצרכנים פרטיים, מעסיקים קבלן שאינו רשום בפנקס הקבלנים אנחנו לוקחים סיכון רב בכך שהקבלן לא עבר את פיקוחו של רשם הקבלנים וככל הנראה אין לו את מלוא הידע והניסיון הנדרשים לביצוע העובדת הבניה שאנחנו דורשים ממנו.

לצערנו מדובר ביותר מידי קבלנים שמסובבים בשוק ומבצעים עבודות ולא תמיד עומדים בסטנדרטים המתחייבים ואינם מפוקחים על ידי רשם הקבלנים.

כך אותם קבלנים לא מקצועיים פוגעים בנו הצרכנים וגורמים נזקים אשר חלק לא מבוטל מהם מגיע  גם לבית המשפט

לכן אני תמיד ממליץ לצרכנים פרטיים לדרוש מהקבלן שמבצע אצלם את העבודה רישיון קבלן שכן לאחר שנגרם הנזק קשה מאוד לצרכן להתמודד עם הקבלן המתרשל. 

מי זכאי לקבלן רישיון קבלן

בהתאם לקבוע בחוק אך ורק קבלן שהוא רשום בפנקס הקבלנים יכול לבצע עבודות הנדסה בנאיות בסכומים ובענפים הרלוונטיים כפי שנקבע בתקנות.

פנקס הקבלנים כולל את כל הפרטים והסיווגים של הקבלנים שיש להם רישיון ולמעשה כל אדם יכול לבדוק את פרטיו של הקבלן, סוג הענף שבו הקבלן רשום ואת ההיקף הכספי שבו הקבלן יכול לעבוד בטרם הוא משתמש בשירותיו לביצוע עבודות הנדסה בנאיות.

את רישיון קבלן מקבל על פי הניסיון שלו על פני השנים, וכן על סמך הכשרתו המקצועית כשהוא ניתן למהנדס, הנדסאי או מנהל עבודה.

מסלול נוסף לקבלת רישיון קבלן ניתן גם ללא הצגת תעודות מקצועיות או צבירת וותק כנדרש אלא באמצעות כך שהקבלן מעסיק 2 עובדים שהם למעשה מחזיקים בפועל בתעודה רלוונטית עם הוותק הנדרש על פי חוק.

כלומר כל אדם יכול לקבל רישיון ולעסוק בתחום הבנייה ההנדסאית במידה והוא מחזיק שני בעלי תפקידים שעובדים אצלו במשרה מלאה ויש להם את הניסיון ואת ההכשרה הרלוונטיים לכך. 

תנאים לקבל רישיון קבלן רשום
מי זכאי לקבל רישיון קבלן רשום

מה מעניק רישיון קבלן?

יתרה מכך, כאשר קבלן רשום בפנקס הקבלנים ויש לו רישיון קבלן זה מאפשר לו להגיש בקשות למכרזים ממשלתיים, רשויות מקומיות, להעסיק עובדים פלסטינים, לעבוד כקבלן משנה בשיתוף פעולה עם חברות בנייה וקבלנים פרטיים, ולבצע עבודות בהיקף כספי גדול והיכולת בפועל לקבל יותר עבודה בשל כך שהוא קבלן רשום וזה רצון הציבור ברוב הפעמים.

חשוב לדעת כי עבודות בנייה מעל לסכום של כ-89 אלף שקלים באחד מהענפים הראשיים (כמו בניה 100 או תשתיות 200), או בסך העולה על 43 אלף שקלים בענפי המשנה (כמו שיפוצים וחשמל), מחייבות רישום בפנקס הקבלנים.

ולכן כל קבלן המבצע עבודות מעל לסכומים אלו עובר על החוק וצפוי לסקציות מרשם הקבלנים.

רישיון קבלן אשר מעניק רשם הקבלנים לקבלנים העומדים בדרישות קבלן רשום הינו דו שנתי, ובתקופה זו עוקב רשם הקבלנים אחר הסיווג של הקבלנים ועמידתם בכל הוראות החוק.

כאשר הרשם מוצא שיש חריגה של הקבלן מהוראות הרישיון הרי שהוא רושם זאת בפנקס ובמקרים מסוימים הרשם מוסמך לפעול כנגד הקבלן בצעדים משמעתיים ועוד צעדים נוספים שהחוק מאפשר לו לעשות.

צור קשר

במידה ויש לכם שאלות בנושא רישום קבלנים או העלאת סיווג לקבלנים אתם מוזמנים לפנות למשרדנו או ליצור איתנו קשר בטלפון 077-4564-770 ונציג ממשרדנו ישמח לעזור לכם.

כמו כן, אתם מוזמנים לפנות לפורום שלנו ולשאול שאלות ולקבל תשובות מקצועיות מעורך דין תומר סופר או להיכנס לדף הפייסבוק שלנו ולהתעדכן בעדכונים חדשים שיוצאים מרשם הקבלנים

השאירו תגובה

צרו קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם